A trianoni békediktátum 1920-ban sokkolta a magyar társadalmat: a történelmi Magyarország területének több mint kétharmadát elveszítette, és sok millió magyar került idegen uralom alá. Trianon a vereség metaforája is. A felette érzett fájdalom enyhülhet – de sosem múlik el.
Ez a nap lehetőséget ad arra, hogy közösen emlékezzünk és megerősítsük a nemzeti identitásunkat. Iskolákban, közösségi terekben, emlékműveknél tartott megemlékezések révén nemcsak a múltat tiszteljük meg, hanem a jövőt is építjük. A fiatal generáció számára is fontos, hogy megértse: a történelem súlya nem lehúz, hanem emelkedetté is tehet – ha tanulunk belőle.
Polgármesteri köszöntő
Szeretettel üdvözlöm a községünk iránt érdeklődő vendégeinket és a pusztazámori lakosokat!
Köszönöm, hogy érdeklődésükkel megtisztelik településünket.
Fogadják soraimat olyan szeretettel, mint ahogy mi pusztazámoriak fogadjuk a hozzánk érkező vendégeket.
Bemutatkozó oldalainkat lapozgatva betekintést nyerhetnek Pusztazámor régmúltjába, jelenébe és jövőjébe, köszönhetően annak, hogy egyre többen munkálkodnak azért, hogy Zámor élete tartalmas legyen.
Pusztazámor értékét, szépségét nem csak a történelmi és építészeti különlegességek, mint például a 3 hektáros arborétum jellegű ősparkkal övezett Barcza kastély, a zámorhegyi remeteség és harangház jelentik, hanem az a természetes igény is benne foglaltatik, ahogyan a településvezetés és az itt lakók ápolják, ahogyan a jelen gondos kezei megbecsülik.
Érdemes elidőzni Zámoron. Nálunk a látogatót először a dombokkal ölelt táj szelíd hívogató szépsége fogja meg, majd az utcák és házak rendje, végül a védett kis völgykatlanban elhelyezkedő település nyugalma, csendje. Aki belekóstol ebbe a világba, bizonyosan visszatérő vendég lesz itt.
Pusztazámor valamennyi lakója nevében tisztelettel köszönti és szeretettel várja:
Pátrovics Benedek
polgármester