Emlékezés a nemzeti összetartozás napján

Nyomtatás

105 évvel ezelőtt, 1920. június 4-én a versailles-i Nagy-Trianon palotában a tárgyaló delegációk aláírták az első világháborút lezáró békeszerződést. A Magyarországra vonatkozó döntések értelmében a Felvidéket, Kárpátalját, Erdélyt, a Délvidéket, Horvátországot más országokhoz csatolták. Az ország egyik napról a másikra elveszítette területének 2/3-át, lakosságának felét. Három és fél millió ember rekedt határainkon túlra. Az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulója, a nemzeti összetartozás napja emléknap Magyarországon, melyet 2010. május 31-én iktatott törvénybe az Országgyűlés.

A trianoni békediktátum 1920-ban sokkolta a magyar társadalmat: a történelmi Magyarország területének több mint kétharmadát elveszítette, és sok millió magyar került idegen uralom alá. Trianon a vereség metaforája is. A felette érzett fájdalom enyhülhet – de sosem múlik el.

Ez a nap lehetőséget ad arra, hogy közösen emlékezzünk és megerősítsük a nemzeti identitásunkat. Iskolákban, közösségi terekben, emlékműveknél tartott megemlékezések révén nemcsak a múltat tiszteljük meg, hanem a jövőt is építjük. A fiatal generáció számára is fontos, hogy megértse: a történelem súlya nem lehúz, hanem emelkedetté is tehet – ha tanulunk belőle.

 

Decrease font size Default font size Increase font size