Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor Pusztazámor

A tavalyi évben keresőtevékenységet folytatott nyugdíjasoknak nem kell igényelniük az ezzel összefüggő félszázalékos nyugdíjnövelésüket, ugyanis az idei évtől az hivatalból állapítják meg.

Ugyanakkor ellátásra való jogosultság, illetve a növelés kiszámítására vonatkozó szabályok érdemben nem változtak.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 22/A. szakasza értelmében nyugdíjnövelésére az jogosult, aki sajátjogú nyugdíjasként keresőtevékenységet folytatott és ebből nyugdíjjárulék alapot képező jövedelme keletkezett.  A növelés összege megegyezik a naptári évben elért, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege egy tizenketted részének 0,5 százalékával. A nyugdíjnövelés kiszámítása során az a nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem vehető figyelembe, amely után az előírt nyugdíjjárulékot megfizették.

A nyugdíjnövelést csak a nyugdíjjárulék-alapot képező jövedelmek után várhatunk. Így az összeg kiszámítása során nem veszik figyelembe például a cafetéria-juttatást és semmilyen más olyan jövedelmet, ami után nem kell nyugdíjjárulékot fizetni, többek között a szerzői díjat vagy jövedelempótló kártérítést vagy osztalékot.

Nem jogosult emelésre a nyugdíjas őstermelő és kisadózó (mert nem biztosítottak), valamint nem jár az EKHO szabályai szerint felvett jövedelem után, mert az EKHO nem visel nyugdíjjárulék-terhet.

Az EVA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó az EVA-alap 4 százaléka után köteles nyugdíjjárulékot fizetni, így számára ez az összeg szolgál a növelés alapjául.

A jogszabály szerint a növelés továbbra is a jövedelem megszerzését követő naptári év első napjától illeti meg majd a nyugdíjast, de ennek megállapítására a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv bizonyos időre van szüksége, így 

  • az adott év szeptember 30-áig kell döntést hoznia, ha a nyugellátásban részesülőnek kizárólag az 1997. évi LXXX. törvény 5. § (1) a) pontja szerinti (tehát munkaviszonyból, vagy a Tbj. alkalmazásában ezzel egy tekintet alá tartozó jogviszonyból) származott jövedelme, illetve,
  • október 31-ig, ha más jogviszonyból (is) származó jövedelmet is számba kell venni.

A nyugdíjnövelést nem csak a múlt év tekintetében, hanem – akik valamilyen okból eddig még nem igényelték – a korábbi időszakok vonatkozásában is megállapítja a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv.

A Tny. 102/A §-a értelmében  a nyugdíjnövelést visszamenőlegesen, attól az időponttól kezdődően kell kiszámítani, amelytől kezdődően az a jogosultat a nyugdíjnövelés iránti kérelem legkorábbi benyújtása esetén megillette volna. A nyugdíjnövelést és annak visszamenőlegesen járó összegét a jogosultság megszerzésének időpontját követő időközi nyugdíjemelések mértékével megemelt összegben kell folyósítani.

Abban az esetben pedig, ha az azóta megszűnt saját jogú nyugellátás mellett korábban szerzett nyugdíjnövelés jogosultja már nem minősül öregségi nyugdíjasnak (mert például korhatár előtti ellátássá alakul), a megállapított nyugdíjnövelést az öregségi nyugdíj folyósításának újbóli időpontjától kezdődően kell – a jogosultság megszerzésének időpontját követő időközi nyugdíjemelések mértékével megemelt összegben – folyósítani.

És végül említjük meg, ha a 2016. január 1-jét megelőző időszakban nyugdíjnövelésre jogosult személy a nyugdíjnövelés megállapítása előtt elhunyt, az emelést a hozzátartozói nyugellátás megállapítására irányuló eljárásban kérelemre lehet megállapítani.

napi.hu

 

Polgármesteri köszöntő

polgarmester

Szeretettel üdvözlöm a községünk iránt érdeklődő vendégeinket és a pusztazámori lakosokat!

Köszönöm, hogy érdeklődésükkel megtisztelik településünket.

Fogadják soraimat olyan szeretettel, mint ahogy mi pusztazámoriak fogadjuk a hozzánk érkező vendégeket.

Bemutatkozó oldalainkat lapozgatva betekintést nyerhetnek Pusztazámor régmúltjába, jelenébe és jövőjébe, köszönhetően annak, hogy egyre többen munkálkodnak azért, hogy Zámor élete tartalmas legyen.

Pusztazámor értékét, szépségét nem csak a történelmi és építészeti különlegességek, mint például a 3 hektáros arborétum jellegű ősparkkal övezett Barcza kastély, a zámorhegyi remeteség és harangház jelentik, hanem az a természetes igény is benne foglaltatik, ahogyan a településvezetés és az itt lakók ápolják, ahogyan a jelen gondos kezei megbecsülik.

Érdemes elidőzni Zámoron. Nálunk a látogatót először a dombokkal ölelt táj szelíd hívogató szépsége fogja meg, majd az utcák és házak rendje, végül a védett kis völgykatlanban elhelyezkedő település nyugalma, csendje. Aki belekóstol ebbe a világba, bizonyosan visszatérő vendég lesz itt.

Pusztazámor valamennyi lakója nevében tisztelettel köszönti és szeretettel várja:

Pátrovics Benedek
polgármester

Országos hírek

2018.dec. 12 Sze
Ütemesen haladnak Rakonczayék az Anktartiszon

A pusztazámori gyökerekkel rendelkező Rakonczay Gábor november 19-én vágott neki élete legnagyobb [ ... ]

OrszágosBővebben
2018.dec. 10 H
Milyen is az igazi Karácsony?

Elérkezett a december, az év utolsó hónapja, melyet a magyar népi kalendárium Álom havának, vagy [ ... ]

OrszágosBővebben
2018.dec. 06 Cs
Nem éri meg fémhulladékkal trükközni

A NAV munkatársai fémkereskedelmi ellenőrzéskor súlyos szabálytalanságot [ ... ]

OrszágosBővebben
2018.dec. 01 Szo
Vigyázat, a pénzünket akarják!

Az elmúlt hetekben tömegesen kaptak felhasználói bejelentéseket a kibervédelmi szolgáltató egy [ ... ]

OrszágosBővebben
2018.nov. 16 P
Alkalmazkodjunk a téli útviszonyokhoz!

Közlekedési szakemberek szerint a téli balesetek egyik fő oka az alkalmazkodás hiánya. Sokan [ ... ]

OrszágosBővebben
További helyi hírek

Keresés

Decrease font size Default font size Increase font size