Cukorbetegség: az egyik legveszélyesebb népbetegség napjainkban

Nyomtatás

A cukorbetegek világnapján közzétett közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt írja: a kormány célja a népbetegségek, köztük a cukorbetegség megelőzése és az elhízás folyamatának megállítása, illetve visszaszorítása, ezért egyre több társadalombiztosítási támogatást biztosít a cukorbetegség kezelésére alkalmazott gyógyszerekre is. A támogatáshoz az egészségbiztosítás forrásaiból évi csaknem tízszázalékos emelkedést biztosít.

A legfrissebb kutatások szerint világviszonylatban a cukorbetegség ma már nagyobb kockázati tényezőt, veszélyeztetettséget jelent az emberek életminőségére, mint a dohányzás. Magyarországon 600-700 ezer ember érintett a diabétesz valamely formájában. Ezek közül nagyjából 90 százalékban fordul elő kettes típusú cukorbetegség, amelynek kialakulásában közrejátszik a nem megfelelő táplálkozás, valamint a testmozgás hiánya is. (Ettől féltik legjobban gyerekeiket a magyarok.)

A közlemény szerint Magyarország Európában az elsők között tett határozott lépéseket azért, hogy a lakosság mindennapi táplálkozásában mérsékelje az egészségre káros transzzsírsavak jelenlétét, amelyek bizonyítottan szerepet játszanak az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kialakulásában is.

A 2015. január 1-jén hatályba lépett közétkeztetési rendelet csökkentette az iskolai menzákon a só, a zsír, illetve a cukor használatát. Bevezette a mindennapos testnevelés órát, az egészségtelen termékek fogyasztásának visszaszorításáért pedig 2019-től az egészségügyi kockázatot jelentő ételek, italok – például cukros üdítők, chipsek, csokoládék, szeszes italok – esetében átlagosan húsz százalékkal nő a népegészségügyi termékadó mértéke.

MTI

 

Decrease font size Default font size Increase font size